TID: 25
Το re great είναι ένα ολοκληρωμένο έξυπνο σύστημα ανταποδοτικής ανακύκλωσης, αποτελείτε από έξυπνους κάδους ανακύκλωσης, mobile apps και χρησιμοποίει IoT τεχνολογίες. Ο στόχος του συστήματος - εφαρμογής είναι να ανταμείβεται η ανακύκλωση προϊόντων μιας χρήσης, πχ. καλαμάκια, μπουκάλια, σακούλες, μαχαιροπίρουνα και πιάτα, με πόντους οπού ο χρήστης θα έχει την δυνατότητα να ανταλλάξει με προϊόντων πολλαπλών χρήσεων. Συνοπτικά, σε ειδικά διαμορφωμένους κάδους οπού ο χρήστης θα πετάει τα ανακυκλώσιμα ΠΜΧ, θα εμφανίζεται ένα QR code, το οποίο σκανάροντας το ο χρήστης θα κερδίζει τους πόντους που του αναλογούν και όταν συγκεντρώσει τους πόντους για ένα προϊόν πολλαπλών χρήσεων θα εκδίδει η εφαρμογή έναν κωδικό-κουπόνι με το οποίο θα γίνετε η αγορά σε καταστήματα (πχ. Lidl Hellas). Αναπτύχθηκε ένα εντελώς τυπικό mobile app οπού φαίνονται κάποιες από τις δραστηριότητες της εφαρμογής. Επιπρόσθετα, έγινε και ο σχεδιασμός των κάδων σε 3D. Αναμένεται η εφαρμογή να γίνει λειτουργική, να δημιουργηθεί web ΙoΤ dashboard και API ώστε να μπορούν να αντλούν και να στέλνουν δεδομένα όλες οι συσκευές. Επιπλέων, μένει να αναπτυχθεί και ο μηχανισμός αυτοματοποιημένης ταξινόμησης, μέσω Image Processing (Classification) και Neural Networks.